E-larpy ve světě

E-larp a nebo online larp jsou pojmy, které se uchytily v českém prostředí nejvíce.

V roce 2020 se u nás tento formát začal častěji objevovat.

 

 

Jak je to ve světě?

 

 

 

 

V zahraničí se používají různé termíny, další názvy jsou:

  • laog (Live Action Online Game)
  • lorp (Live Online Roleplaying Game)
  • digital larp
  • virtual larp
  • remote roleplay
  • freeform online game

Hry, které se pohybují na pomezí, někdy sahají ke svým specifickým vlastním názvům – improvised radio play… atd.

Laog a online larp jsou v mezinárodní komunitě asi nejpoužívanější formy.

Online larp se spíš hlásí k larpové tradici, než aby se proti ní vyhraňoval.

Velká část komunity objevila kouzlo online her až v roce 2020, kdy nebylo mnoho jiných možností jak si zahrát. Ale minimálně termín laog se datuje pár let nazpět (LAOG manifest vyšel v 06/2019). Autor manifestu byl hostem podcastu The Gauntlet Podcast (od 39min), kde vypráví o tom jak termín vznikl a o historii online hraní.

Kdy začalo samotné hraní online se dá těžko odhadnout, kde přesně je hranice mezi e-larpy, textovým roleplayem a dalšími formami.

Existují i soutěže, které mají kategorii pro laog, jako je například:

Některé cony proběhly v roce 2020 , 2021 a 2022 v online verzích, například:

Vyzkoušet si hry na mezinárodní scéně nebylo nikdy snazší a dostupnější. Největší překážkou jsou časová pásma, ale ani to nezabrání některým nadšeným hráčům z celého světa aby si společně zahráli. Co se stane, když se sejdou Fin, Texasan, Španěl, Čech a Estonec? Třeba spolu budou hrát e-larp. Hráči z různých kultur a tradic mají možnost si vyzkoušet společně něco nového někdy i pro ně exotický styl hry, který doma nezažijí.

Laog a online larp bývá zmíněn i v článcích na webu Nordic Larp.

Na Facebooku existuje hodně skupin, kde se oznamují nové mezinárodní hry jak volně šiřitelné, tak klasické placené autorské hry. Největší skupinou je pravděpodobně Remote, Digital Larps, and Live Action Online Games.

Nově vznikla česká skupina E-larpy.cz vznikla primárně k tomuto webu na hledání spoluhráčů. Pravděpodobně se ale začne věnovat e-larpům celkově.

Chcete si zahrát?

Sháníte spoluhráče, informace o nových hrách a nebo si chcete jen popovídat? Máme tu Facebookovou skupinu přímo pro vás!

Chcete nám pomoct?

Volně dostupné překlady e-larpů vznikly díky štědrosti jejich tvůrců a práci mnoha dobrovolníků. Chcete se k nám připojit? Najdete nás na Discordu!